⇒ Фрагмент розробки уроку з теми "Спорт" ( технологія «FISHBONE»)


ФРАГМЕНТ УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ТЕХНОЛОГІЇ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ
«Fishbone»

Тема. Спорт.
Мета: познайомити дітей з проблемою низької фізичної активності серед населення; активізувати словниковий запас до теми; формувати здатність критично мислити, розуміти та аналізувати зміст прочитаного; розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, уміння висловлювати власну думку; виховувати бажання зберегти своє здоров’я.

Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки «Fishbone», презентація.

Клас: 4-й

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань
IIІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Вступна бесіда
- Today, our life is much easier than decal years ago. We have helpers in the kitchen and in the house. Even the shop is no longer necessary to go - you can order a poster. Our physical actions are limited. Do you agree?
- Is this beneficial to us?
- Should I take care of my physical form?
- Why do it?
- Let's try to deal with it!
- We need help! Look what it is?
- This is a fish! These are fish bones!
- Yes really! It has a head, bone and tail. The head is a matter or a problem that needs to be addressed. Bone is «+» and «-». The tail is a solution to the problem.
- I suggest today to find the answer to the following question: "Do I need to do sports?"

2. Робота з текстом
- Let's try to sort it out!
- Read the text. (робота з текстом)

- Name the three facts that occur with a person who is not engaged in sports:
1. Bad feeling
2. Overweight
3. Constant illnesses

- Name three reasons to go in for sports:
1. Good health
2. Beautiful body
3. Long life

- How did we come to the conclusion?
1. Sports are important in human life.
2. You need to do sports!)

V. Підсумок уроку