⇒ Фрагмент розробки уроку з теми "Професії" (з використанням інтрктивних техноогій)


ФРАГМЕНТ УРОКУ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ
ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ІНТЕРАКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
«Навчаючи - вчусь» та «Мікрофон»

Тема. Професії.
Мета: познайомити дітей з видами та назвами професій; активізувати словниковий запас до теми «Професії»; формувати поняття поважного ставлення до всіх професій; розвивати мовленнєві навички, пам’ять, увагу, уміння висловлювати власну думку, уміння співпрацювати; виховувати товариські якості, інтерес до навколишнього світу.

Тип уроку: комбінований
Обладнання: інтерактивна дошка, картки з різними професіями.

Клас: 3-й

Хід уроку

I. Організація учнів до уроку
II. Актуалізація опорних знань
IIІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу
1. Активізація словникового запасу
- You know a lot of professions. Look,I have some letters from different people.
- I want to read them and you will say what these people are.
1. I like children very much. I like to read books,to write on the blackboard too. What am I? (a teacher)
2. I like children very much,but I do not like to write on the blackboard. I go to the hospital every day. What am I? (a doctor)
3. I like cars and buses. I like to travel very much. I can drive a car,
a bus or a tram too. What am I? (a driver)

2. Цікавий світ професій
- There are many interesting professions in the world!
- Now you master one - you are a teacher. Each of you will receive a card about a certain profession.
- You will have 5 minutes to become acquainted with the profession itself. Then, you need to tell this information to other students and learn about the profession they studied.


A  singer 
I like to sing very much. I arrange concerts, remove clips, write my own songs and invent music.
А militiaman 
I protect the lives of other people. Sometimes my profession is becoming unclear. Some criminals have weapons, but I'm not afraid of that. To work as a policeman you need to be courageous.
А builder
I have built all the buildings you use: school, house, shop. If I had no one who would do it?
Аn engineer
My profession is very important. I come up and look at how to build a building. If I do it wrong people may suffer.
А cook      
My profession is the most delicious. I am able to cook a lot of sweets: pies, cakes, meat, fish and many others.


3. Мікрофон
- Think and say. What kind of profession do you want to choose and why?

V. Підсумок уроку