⇒ Проблема розвитку критичного мислення (технологія «Fishbone»).


Розвиток критичного мислення нині один з модних трендів в освіті. Критичне мислення – складне й багаторівневе явище. Мислити критично означає вільно використовувати розумові операції високого рівня для формулювання обґрунтованих висновків і оцінок, прийняття рішень.

З психологічної точки зору критичне мислення – це комплекс мисленнєвих операцій, що характеризується здатністю людини до простих мисленнєвих операцій: аналізу, порівняння, синтезу, самостійної оцінки інформації з будь-яких джерел, робити свідомий вибір, приймати рішення та обґрунтовувати його.

Цим операціям можна і необхідно навчати, а далі – вдосконалювати їх, тренувати і саме школа є ідеальним середовищем для цього.

Яскравим прикладом методів розвитку критичного мислення є «Фішбоун» або метод «Риб’ячого кістяка». Дитині пропонується скелет риби, де кожна частина скелету має певну функцію. Голова – це проблема або питання, яке потребує відповіді, ребра – факти або «+» та «-«, а хвіст – вирішення проблеми чи відповідь на поставлене питання.

Таким чином, дитина самостійно оволодіває мисленнєвими операціями синтезу та аналізу, вчиться міркувати та шукати відповіді, інтуїтивно прибігає до застосування індуктивного чи дедуктивного способів мислення – тим самим прямуючи до розвитку власного критичного мислення у цікавій ігровій формі.